Ja Katolik
Teologia zwykłego zjadacza chleba

Watykan: Czy kobiety chcą święceń kapłańskich? Ten głos jest jednoznaczny

Watykańskie stowarzyszenie „Donne in Vaticano” (pol. Kobiety w Watykanie) chce większego udziału kobiet w strukturze kierowniczej Stolicy Apostolskiej i całym Kościele, ale jednoczenie ucina dyskusję na temat święceń kapłańskich dla kobiet. – Nie trzeba rozmawiać o święceniach kobiet, ale o pilnej potrzebie zburzenia muru nierówności mężczyzn i kobiet w Kościele” stwierdziły założycielki stowarzyszenia na łamach watykańskiego miesięcznika „Donne Chiesa Mondo” (pol. Kobiety Kościół Świat), dodatku do „L’Osservatore Romano”.

Autorki tekstu „Zburzyć mur nierówności” to dwie Włoszki i Austriaczka: Romilda Ferrauto, Adriana Masotti oraz Gudrun Sailer. Podkreślają one, że choć w ostatnim czasie papież Franciszek powołał wiele kobiet do watykańskich struktur, to na rzecz równouprawnienia kobiet w Kościele jest jeszcze do wykonania dużo pracy.

Jednocześnie odcinają się od postulatów święceń kapłańskich dla kobiet. Podkreślają, by odejść od „ideologicznych żądań w sprawie ról płciowych”, które mają swój wyraz „w próbie stworzenia żeńskiego klerykalizmu”.

Ferrauto, Masotti i Sailer zwracają uwagę, że na 950 kobiet pracujących w Watykanie tylko nieliczne pełnią funkcje kierownicze. Większość świeckich piastujących urzędy czy zatrudnionych na ważnych posadach to mężczyźni.

(za:telewizjarepublika.pl)